Sprzedaż spółki

1 odpowiedzi, 147 wyświetleń

Jak to jest jak ktoś sprzedaje "czystą" spółkę zoo, na dobrą sprawę skąd nabywca ma pewność że spółka nie ma żadnych zadłużeń? Przecież teoretycznie zarząd mógł podpisać komuś cokolwiek i ta osoba może się pojawić z roszczeniem po latach.
Ja wiem że jest jeszcze prawo karne, to jest oczywista sprawa, także o tym nawet nie trzeba mówić. Pytam stricte pod kątem prawa cywilnego.
I od drugiej strony, jeżeli faktycznie uczciwie chciałbym założyć spółkę typowo pod jedną transakcję, przykładowo licytację nieruchomości, po to żeby uprościć czy raczej umożliwić kwestię sprzedaży praw z licytacji (razem ze spółką) to mogę wiarygodnie udowodnić nabywcy że ta spółka poza tym jednym stosunkiem prawnym jest czysta?
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.03.24, 12:07 przez Monto.)
Nie ma 100% pewności. W treści umowy można wprowadzić stosowne zapewnienia i oświadczenia, które składa sprzedający co do tych okoliczności. Jeżeli są nieprawdziwe to ponosi odpowiedzialność odszkodowawcza względem kupującego. Można też sprawdzić status spółki względem wierzycieli publicznych (zaświadczenia o niezaleganiu).

Od siebie polecam skontaktować się z tą kancelarią: https://tactis.pl/kancelaria-prawna-katowice/ Powinni doradzić jak to ugryźć.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05.03.24, 12:08 przez Jeder.)



Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości